רפואה משולבת

רפואה משלימה

בשנים האחרונות חלה תפנית בגישת הרפואה המודרנית בנוגע לרפואה המשלימה, כאשר היא הכירה לראשונה בחשיבותה לשיפור אורח חייהם של אנשים החיים בסביבה שאינה טבעית הן לגופם והן לנפשם. רפואה משולבת היא גישה הוליסטית המספקת מענה המשלב בין טיפולים המוצעים על ידי הרפואה הקונבנציונלית לבין טיפולים משלימים, מתוך מטרה להעניק למטופל את הכלים הנכונים ללקיחת אחריות על בריאותו, על מנת לשפר את איכות חייו. הרפואה המשולבת פועלת בשלושה רבדים במטרה לשפר את איכות חיינו: הגוף, הנפש והרוח.

מרכז שבילי הלב נוסד מתוך הבנה שהרפואה הקונבנציונלית אינה מעניקה בהכרח מענה הולם לאתגרים שמציבה בפנינו מציאות החיים המודרנית. למרבה הצער, כיום הטיפול המוצע לאנשים המתמודדים עם קשיים נפשיים, קשיים רגשיים או לקויות למידה, הינו טיפול תרופתי, שעלול לגרום לתופעות לוואי מזיקות רבות, כגון עלייה במשקל, עייפות מוגברת, פגיעה במערכת העיכול, פגיעה במערכת החיסונית ועוד.

מרכז שבילי הלב מציע גישה הוליסטית לטיפול בהפרעות נפשיות והתמודדות עם משברי החיים. המרכז דוגל בשילוב של טיפולים משולבים, לרבות אוסתאותרפיה, NLP, CBT, עידוד תזונה נכונה ופעילות גופנית, טיפולים רגשיים כגון ייעוץ, טיפול באמנות, טיפול בתנועה, ביופידסק – מינדפולנס, דמיון ועוד, וכן יישום עקרונות הרפואה היהודית.

מהי רפואה יהודית?

רפואה יהודית היא מערכת רפואית המשלבת בין גוף ונפש, ומבוססת על מקורות יהודיים, כולל המשנה, התלמוד, הקבלה והחסידות. הרפואה היהודית מאמינה שבריאות הגוף והנפש קשורות זו בזו, ושהטיפול באדם צריך להיות כוללני, ולא רק טיפול פיזי. לכן, הרפואה היהודית משתמשת בטיפולים טבעיים, כגון צמחי מרפא, תזונה בריאה וטיפול נפשי, כדי לטפל במגוון רחב של בעיות בריאותיות. בנוסף, הרפואה היהודית מאמינה שהטיפול הנפשי יכול להשפיע על בריאות הגוף. לכן, היא משתמשת בשיטות מגוונות, הנוגעות בשורש הבעיה. השורשים של הרפואה היהודית נעוצים בימי קדם, כאשר הכוהנים היו אחראים לטיפול בחולים. הכוהנים היו בעלי ידע רפואי, שכלל ידע על צמחי מרפא, תזונה בריאה וטקסים דתיים לטיפול במחלות. הם היו אחראים על טיפול בחולים בבית המקדש, וכן על טיפול בחולים בקהילה.

הרופא היהודי המפורסם ביותר בהיסטוריה הוא הרמב"ם, שחי במאה ה-12. הרמב"ם היה פילוסוף, משפטן, תאולוג ורופא. הוא כתב מספר רב של ספרים על רפואה, שעסקו באנטומיה, פיזיולוגיה, מחלות וטיפולים רפואיים. ספריו של הרמב"ם זכו להצלחה רבה גם מחוץ לעולם היהודי.

הטיפול שמציע מרכז שבילי הלב הוא על פי גישת הרמב"ם: בשמונה פרקים לרמב"ם ישנו חיבור – 'דע נפש האדם אחת'. כללים בענייני בריאות ורפואה והקשר בין מצבו הנפשי של החולה לבין תחושותיו הגופניות (פסיכוסומטי). עפ"י הבנתו של הרמב"ם, קיימים באדם כוחות שונים. ראיה זו טוענת שאין פיצול במרכיבי הנפש. הנפש היא אחת וכל הוויית האדם כלולה בה. על כן, צריך האדם לעזור לעצמו בהנהגת הבריאות של תחזוקת הגוף והנפש, על מנת למנוע מצב של פיצול אישיות וחולי הגוף והנפש.

דמות חשובה נוספת ברפואה היהודית הייתה הבעל שם טוב. הבעל שם טוב היה בעל ידע רפואי נרחב, והוא השתמש בידע זה כדי לרפא חולים. הוא ידע להשתמש בצמחי מרפא, בתזונה בריאה ובטיפול נפשי כדי לסייע לחולים להחלים. הבעל שם טוב האמין שהרפואה אינה רק עניין גשמי, אלא גם עניין רוחני. הוא האמין שהמחלה היא סימן לכך שיש בעיה בקשר בין האדם לאמונה. על ידי חיזוק הקשר עם הקב"ה, האדם יכול לרפא את עצמו גם מבחינה גשמית וגם מבחינה רוחנית.

מרכז שבילי הלב
גישה הוליסטית המשלבת בין עקרונות הרפואה הטבעית לרפואה היהודית

אחד המאפיינים הייחודיים שתרמו להצלחתו של מרכז שבילי הלב הוא השילוב המתבצע תחת כותליו בין שיטות רפואה טבעית ורפואה יהודית. אנו מאמינים כי האדם הוא מכלול, וכי על מנת להגשים יעדים רפואיים, יש לשלב בין טיפול בנפש לבין טיפול בגוף. כפועל יוצא, אנו משלבים בין טיפולים נפשיים כגון טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) וטיפול בשינוי דפוסי חשיבה (NLP) ואובתאוטרפיה לבין רפואה יהודית המתבססת על משנתם של הרמב"ם הבעל שם טוב ועוד.